עיתונות וספורט

http://rio2016.sport5.co.il/articles.aspx?FolderID=7351&docID=223129&lang=HE

בחרתי בכתבה שפורסמה באתר הספורט "ספורט 5" בתקופת האולימפיאדה. הכתבה המסקרת את הדרך אותה עברה ירדן ג'רבי באולימפיאדת ריו 2016. הכתבה מתארת בצורה מפורטת את הקרבות בהם ג'רבי לקחה חלק, נותנת קצת רקע על ירדן ג'רבי עצמה (מהיכן בארץ הגיעה, גילה והישגיה הקודמים) וכמובן, הרגע המיוחל בו זכתה במדליה אולימפית ישראלית ראשונה במשחקי ריו- מדליה אולימפית ראשונה מזה שנים. הכתבה עמוסה בתמונות סטילס מרשימות וקטעי וידאו המראים את הקרב בו היא ניצחה ואת טקס הענקת המדליות.

הבולטות נקבעת ע"י מיקום הכתבה- מכיוון שהכתבה פורסמה באינטרנט בתקופת האולימפיאדה, אי אפשר לדעת בוודאות היכן הופיעה אז, זאת אומרת, אם בתחילת עמוד הבית או בסופו- זאת בגלל חידוש כתבות מאז האולימפיאדה וההתעדכנות השוטפת; אך מכיוון שזו הייתה מדליה אולימפית ראשונה לישראל מזה זמן רב, אני נוטה להניח כי הכתבה מוקמה בראשית העמוד. השטח של הכתבה דיי גדול, יש הרבה מלל וניתן תיאור מפורט, מה שמצביע על הדגשה והתעמקות בנושא. הכותרת רגילה אך דרמטית הנפתחת במילים "יש מדליה" מה שגורם לקורא תחושה של זכייה וגאווה מדינית. תמונה, או יותר נכון, תמונות- בכתבה יש לא מעט תמונות וסרטונים מה שמשווה לה ערך חשוב ומשמעותי יותר בעיניי הקורא.

המושג הבא אליו אתייחס הוא אירוע מדיה. כדי שאירוע מסוים יחשב כאירוע מדיה הוא צריך לענות על מס' קריטריונים- אירוע האולימפיאדה עונה על כולם. אירוע הפתיחה של האולימפיאדה משודר בשידור חי וכך גם כל חודש המשחקים- הוא מסוקר בטלויזיה, לפעמים בשעות לא נוחות לחלק מהצופים בגלל היותו משודר בשידור חי. האולימפיאדה היא אירוע המתוכנן מראש– אירוע עולמי בו רוב ארצות העולם לוקחות חלק, כולם ערוכים, מודעים ומוכנים אליו. מועד המיקום והאירוע ידועים מראש– נערכת הגרלה הקובעת באיזו מדינה ובאיזו עיר תערך האולימפיאדה, כך שיוכלו לארגן ולסדר את כל הנחוץ מראש (הקמת אצטדיונים ומגרשי התעמלות נוספים וכד'). האירוע עוסק באנשים מוכרים ומפורסמים, בעיקר מן עולם הספורט (ניתן לתת כדוגמא את מייקל פלפס). האירוע בעל משמעות דרמטית וטקסית– האולימפיאדה היא אירוע רציני וחשוב, בו יש נציגים כמעט מכל העולם, והזכייה במדליה אולימפית היא בעלת משמעות חשובה ויוקרתית מאוד. האירוע בעל משמעות רבה אשר הופכת את הצפייה לנורמה חברתית- רוב אזרחי המדינות ששלחו נציגים ישבו ויצפו באולימפיאדה גם לצורך הנאה וגם לצורך תמיכה בנציגי המדינה שלהם. אירוע האולימפיאדה משתייך לסוג התחרויות\העימותים– כדי שספורטאי יזכה במדליה אולימפית הוא צריך להתחרות בספורטאים אחרים ורק אם ינצח אותם, ישיג את מטרתו.

המושג הבא אליו אתייחס הוא תיאורית הבדלי האישיות. ארצה לקחת את אירוע האולימפיאדה (שמשודר 7\24 בערוץ משלו) ולהראות כיצד הצפייה יכולה למלא צרכים שונים אצל צרכנים שונים.         צורך קוגנטיבי- תוך צפייה באולימפיאדה , הצרכן לומד דברים חדשים שלא ידע לפני כן על עולם הספורט (כאשר עקבנו אחר קרבותיה של ירדן ג'רבי, למדנו מס' מהלכי ג'ודו שלא הכרנו לפני ואת שמותיהם, לדוגמא).
צורך רגשי- הנאה וריגוש תוך צפייה באדם שמייצג את המדינה ומסב לה גאווה.
צורך אינטגרטיבי (חברתי)- רוב המדינה צופה באירוע הכל כך מסוקר הזה, וחלק מן האנשים צופים רק כדי "להיות בעניינים" ולהרגיש קשר עם משפחתם וחבריהם.
צורך אסקפיסטי- צפייה בתחרויות ספורטיביות לאחר "יום עבודה ארוך", זמן לעצמך.

מגדר הוא ההתנהגות של שני המינים בדרך שהחברה מצפה מהם. האישה אמורה (ע"פ החברה) להיות מטופחת ורגישה, לא אגרסיבית ועדינה, מהגבר- מצופה ההפך. האולימפיאדה משנה זאת. למרות שהספורט נתפס בעיני החברה כתחום הנוגע לגברים בלבד, באולימפיאדה הנשים יכולות להשתתף ולהגיע להישגים בספורט בדיוק כמו הגברים (כדורגל נשים – כדורגל גברים, כדוריד נשים – כדוריד גברים). וזה בדיוק מה שירדן ג'רבי עשתה, והיא השיגה מדליה אולימפית.

מושגים מזירות קודמות:

המושג הבא: פמיניזם. כפי שהזכרתי קודם, הספורט נתפס בעיניי החברה כגברי. עצם זה שירדן ג'רבי נלחמה בשביל המדליה האולימפית בשיניים, עשתה את כל הדרך הזו, הקדישה את חייה לג'ודו ולא ויתרה-והיא אישה שמתעסקת בתחום גברי- זו העצמה. היא מעצימה את עצמה ונשים אחרות בעצם לעשות את מה שהן אוהבות. התפיסה ההגמונית הגברית ביחס לנושא כאן היא שספורט הוא גברי. ירדן ג'רבי מוכיחה אחרת ומראה שגם נשים יכולות לעשות בדיוק את אותו הדבר ואף אחד לא ימנע זאת. לא ב2016.

המושג האחרון אליו אתייחס, הוא בנושא קצת אחר: צילום. אחת התמונות בכתבה תפסה לי את העין, או יותר נכון, פרט מסוים בתמונה משך את תשומת ליבי ועורר את הרגש. פרט זה נקרא פונקטום. בתמונה שבחרתי, הפונקטום הוא דגל ישראל הרקום על חליפת הג'ודו של ירדן. בתמונה, ירדן מצביעה עליו בגאווה לאחר שזכתה במדליה האולימפית הישראלית הראשונה בריו. הפרט הזה בתמונה עורר בי תחושת ניצחון.

 

מדליה אולימפית ראשונה בקריירה (getty)

לסיכום, ארצה להוסיף כמה דברים:

אני חושבת שהאולימפיאדה זו הזדמנות מדהימה להעצמה נשית. באולימפיאדה, יש רוב גדול של אנשים שנחשף לספורט נשים ורואה זה קיים. שזה נמצא. שזה לא משהו שצריך להתעלם ממנו! והנה, מדליה אולימפית ראשונה לישראל, בה זכתה אישה, בתחום הספורט, שנחשב גברי, ועוד בג'ודו, שנחשב עוד יותר גברי, והנה. הוכחה. שאם רוצים משהו ועובדים קשה בשבילו אפשר להשיג אותו וזה לא משנה אם מדובר באישה או בגבר. אפשר להיות שווים אם רק נרצה.

בחרתי בטקסט הזה בגלל שאני מאוד אוהבת לצפות באולימפיאדה, אני חושבת שזה מעניין וכיף לצפייה. בחרתי בטקסט הזה בגלל שאני חושבת ששוויון בין גברים לנשים זה חשוב. בחרתי בטקסט הזה מתוך הרגשת שמחה ונצחון על זה שישראל הביאה מדליה אולימפית (אפילו שתיים!) אחרי כל כך הרבה שנים שבהן לא הצלחנו.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s